National Champiions

OK Dinghy National Championships

Year & Report Sailor From Location Results  
2017 Mark Jackson Vic Drummoyne, NSW Scratch
 
2016 Mark Jackson Vic Adelaide, SA Scratch  
2015 Mark Jackson Vic Sandringham, VIC Scratch  
2014 Mark Jackson Vic Black Rock, VIC Scratch  
2013 Mark Jackson Vic Wangi, NSA Scratch Handicap
2012 Mike Williams Vic Adelaide, SA Scratch  
2011 Mike Williams Vic Hobart, Tas Scratch  
2010 Mike Williams Vic Sandringham, Vic Scratch  
2009 Andre Blasse  Vic Sunshine, NSW Scratch  
 2008 Roger Blasse Vic Black Rock, VIC Scratch Handicap
2007 Roger Blasse Vic Adelaide, SA Scratch  
2006 Roger Blasse Vic Belmont , NSW Scratch  
2005 Roger Blasse Vic Belmont , NSW    
2004 Roger Blasse Vic Airlie Beach, Qld    
2003 Mark Jackson Vic St. Kilda, Vic.    
2002 Roger Blasse Vic. Wangi, NSW    
2001 Rob Davis Vic. Adelaide, SA    
2000 Roger Blasse Vic. Metung, Vic.    
1999 Roger Blasse Vic. Wangi, NSW    
1998 Andre Blasse Vic Adelaide, SA    
1997 Andre Blasse Vic Adelaide    
1996 Roger Blasse Vic. Black Rock, Vic    
1995 Alistair McMichael SA Adelaide, SA    
1994 Alistair McMichael SA Drummoyne, NSW Scratch  
1993 Andre Blasse Vic. Black Rock, Vic    
1992 Mark Fisher Vic Adelaide, SA    
1991 Glenn Bourke NSW Drummoyne, NSW Scratch  
1990 Mark Fisher Vic Black Rock, Vic    
1989 Mark Fisher Vic Adelaide, SA    
1988 Roger Blasse Vic Mooloolaba, Qld    
1987 Mark Fisher Vic Hobart, Tas.    
1986 Mark Fisher Vic Brighton, Vic    
1985 Glen Collings Vic Toronto, NSW    
1984 Glen Collings Vic Adelaide, SA    
1983 Glen Collings Vic Hobart, Tas.    
1982 Peter Takle Vic Black Rock, Vic    
1981 Peter Takle Vic Batemans Bay, NSW Scratch  
1980 Peter Gale Vic Brisbane Scratch Pg1 Pg2  
1979 Bruce Ashton Vic Adelaide    
1978 Bruce Ashton Vic Hobart    
1977 Bill Bell Vic Sydney  Pg1 Pg2 Pg3 Pg4  
1976 Bill Bell Vic Melbourne    
1975 Bill Bell Vic Brisbane    
1974 John Smallwood NSW Adelaide    
1973  & Report Norm Clarke Qld Adelaide    
1972 Norm Clarke Qld Mackay    
1971  & Report Jerry Firth NSW Hobart    
1970 Norm Clarke Qld Sydney    
1969 Norm Clarke Qld Melbourne    
1968 Noel Beale Qld Brisbane    
1967 Noel Beale Qld Adelaide    
1966 David Blundell NSW Cairns    
1965 John Hardie NSW Hobart    
1964 John Powell NSW Sydney    
1963 John Powell NSW Melbourne